برای مشاهده انواع ریسه های چراغ های لاینر کلیک کنید 

توصیه می شود برای انتخاب بهتربن نوار ال ای دی چراغ های لاینر این مطلب را تا انتها مطالعه کنید 

انواع ریسه های ال ای دی چراغ های لاینر یا لاین نوری

امروزه با توجه به استفاده بیشتر از چراغ های لاینر یا لاین نوری برای روشنایی،استفاده از ریسه های ال ای دی افزایش چمشگیری داشته و طراحان دکوراسیون داخلی برای طراحی فضای داخلی از چراغ‌های لاینر استفاده میکنند. چراغ های خطی یا لاین نوری در عرض های مختلف و ابعاد مختلف توکار روکار و یا آویز  قابل ارائه میباشد . داخل پروفیل های لاینر ریسه های ال ای دی قرار دارند که دارای منابع تغذیه متفاوت که شامل دسته های زیر می باشند تقسیم می شوند .


۱-نوار اس ام دی ۱۲ ولت

۲- نوار اس ام دی  ۲۴ ولت

۳ ریسه درایور خور یا جریان ثابت

۴-ریسه ۲۲۰ ولت یا برق مستقیم


1-ریسه های ۱۲ ولتی :

ریسه نواری تراکم 240

ریسه های ۱۲ ولتی  دارای حلقه های ۵ متری می باشد که می توانید تا ۵ متر از این ریسه ها را با اتصال یک سیم از یک طرف روشن کنید در صورتی که طول نوار ال ای دی  بیشتر از ۵ متر باشد به دلیل جلوگیری از افت نور در انتهای مسیر لازم است از ابتدا و انتها اتصال سیم بر قرار شود .ریسه های ال ای دی ۱۲ ولتی دارای ۲ تراکم ۱۲۰ که دارای ۱۲۰ عدد ال ای دی و تراکم ۲۴۰ که دارای ۲۴۰ عدد ال ای دی در متر میباشند عرضه میشود .


امکان برش ریسه ۱۲ ولت 

امکان برش این ریسه ها در تراکم ۱۲۰ در  هر ۴ سانت 

و در تراکم ۲۴۰ هر ۲ سانتی متر

امکان برش دارند . 


ترانس ریسه ۱۲ ولت

نوار اس ام دی ۱۲ ولت توسط منابع تغذیه سوییچینگ ۱۲ ولتی که دارای خروجی ولتاژ ۱۲ ولت و جریان متغیر می باشد تغذیه میشود.که این منابع تغذیه سوییچینگ می تواند به صورت مرکزی  در تابلو برق قرار بگیرد و سیم های چراغ های لاینی در تابلو  به ترانس وصل شوند و ازتابلو تغذیه شوند .اگر فضایی برای تعبیه تابلو ندارید ترانس هایی سوییچینگ در ابعاد اسلیم وجود دارد که میتوانید آنها را داخل سقف یا کناف قرار داده و خروجی ترانس را به سوییچینگ ۱۲ ولت وصل کنید. 

ریسه ها در ۲ تراکم ۱۲۰ و تراکم ۲۴۰  و در رنگ های مهتابی آفتابی و نچرال موجود می باشد .

ریسه  تراکم ۱۲۰ به این معنی است که در هر متر طول ریسه ۱۲۰ عدد ال ای دی قرار دارد که توان نامی هر متر ۸ وات میباشد .

ریسه تراکم ۲۴۰ به این معنی است که در هر متر طول ریسه ۲۴۰ عدد ال ای دی قرار دارد که توان نامی در هر متر ۱۶ وات میباشد .


ترانس ریسه نواری


۲ -نوار اس ام دی ۲۴ ولت

ریسه پشت چسب دار 12 ولت


ریسه های ۲۴ ولتی  دارای حلقه های ۵ متری می باشد که می توانید تا ۱۰ متر  از این ریسه ها را میتوانید به اتصال سیم از یک طرف روشن کنید در صورتی طوی مسیر بیشتر از ۱۰ متر  باشد به دلیل جلو گیری از افت نور در انتهای مسیر لازم است از ابتدا و انتهااتصال سیم بر قرار شود .


 امکان برش ریسه ۲۴ ولت 

امکان برش این ریسه ها در تراکم ۱۲۰ در  هر ۴ سانت 

و در تراکم ۲۴۰ هر ۲ سانتی متر

امکان برش دارند . 


ترانس ریسه ۲۴ ولت 

نوار اس ام دی ۲۴ ولت توسط منابع تغذیه سوییچینگ ۲۴ ولتی که دارای خروجی ولتاژ ۲۴ ولت و جریان متغیر می باشد تغذیه میشود.کهاین منابع تغذیه سوییچینگ می تواند به صورت مرکزی  در تابلو برق قرار بگیرد و سیم های چراغ های لاینی در تابلو ترانس برسد و ازتابلو تغذیه شوند .اگر فضایی برای تعبیه تابلو ندارید ترانس هایی سوییچینگ در ابعاد مختلفی وجود دارد که میتوانید آنها را داخلسقف کناف قرار داده و خروجی ترانس را به سوییچینگ ۲۴ ولت وصل کنید. 

ریسه ها در ۲ تراکم ۱۲۰ و تراکم ۲۴۰  و در رنگ های مهتابی آفتابی و نچرال موجود می باشد .

ریسه  تراکم ۱۲۰ به این معنی است که در هر متر طول ریسه ۱۲۰ عدد ال ای دی قرار دارد که توان نامی هر متر ۸ وات میباشد .

ریسه تراکم ۲۴۰ به این معنی است که در هر متر طول ریسه ۲۴۰ عدد ال ای دی قرار دارد که توان نامی در هر متر ۱۶ وات میباشد .


۳- ریسه درایور خور یا جریان ثابت

ریسه تراکم 120 چراغ لاینی

ریسه چراغ لاینی تراکم ۱۲۰ جریان ثابت و یا درایور خور توسط ال ای دی درایور ها با ولتاژ متغیر و‌جریان ثابت راهاندازی میشوند درایور های این ریسه های ال ای دی از ابعاد بسیار کوچکی برخودار است که در فضا هایی که برایجای گذاری ترانس فضای زیادی در اختیار نداریم بسیار مناسب است .


امکان‌برش ریسه درایور خور یا جریان ثابت 


در ریسه های جریان ثابت امکان برش در هر ۴ سانت میسر است ولی بعد برش نوار اس ام دی از محل مورد نظر بایدمسیر عبور جریان راببندیم یا به اصطلاح انتهای ریسه را پل کنیم .


درایور های ریسه های جریان ثابت 

برای روشن کردن ریسه های جریان ثابت نیاز به درایور های ال ای دی داریم با توجه به اینکه نوار اس ام دی های جریانثابت در هر متر دارای ۲۰ وات توان نامی و جریان ۳۰۰ میلی آمپری می باشند به صرفه ترین انتخاب درایور های ۳۰۰میلی آمپری در توان های مختلف نسبت به طول ریسه مورد نظر می باشد . 

در زیر چند نمونه از تصاویر درایور ها برای شما درج شده 


ترانس ریسه چراغ لاینر


۴-ریسه ۲۲۰ ولت یا برق مستقیم



ریسه های ال ای دی ۲۲۰ ولت یا برق مستقیم نیاز به هیچ گونه ترانس سوییچینگ و یا درایور برای روشن شدن ندارند وتوسط برق شهری روشن می شوند . 

لازم به ذکر است که عمر مفید این مدل ریسه ها نسبت به مدل های ۱۲ ولت یا جریان ثابت کمتر است و عمدتا در فضاهایی مورد استفاده قرار میگیرند که هیچ فضایی برای ترانس در دسترس وجود ندارد 


امکان برش ریسه نواری ۲۲۰ ولت

امکان برش در ریسه های ۲۲۰ ولت هر ۱۰ سانتی متر می باشد 





نتیجه گیری 

ریسه های ۱۲ ولت و ۲۴ ولت دارای طول عمر بالا امکان برش در هر ۲ سانت و دارای ولتاژ کار امن ولی نیازمند فضا برایقرار دادن ترانس سوییچینگ


ریسه های جریان ثابت یا درایور خور طول عمر بالا امکان برش در هر ۴ سانت دارای ولتاژ کار پایین و نیاز مند فضاییبسیار کم برای درایور 


ریسه های ۲۲۰ ولتی دارای طول عمر کمتر نسبت به ریسه های ۱۲ یا ۲۴ ولت و جریان ثابت ولی بدن نیاز به ترانس وتغذیه توسط برق شهر